cvrček banánový

Cvrčky vždy boli, sú a budú najrozšírenejším a najviac používaným kŕmnym hmyzom pre gekóny a iné drobné jaštery.

Chovná nádrž:

Cvrčky chovám v plastových nádobách. Na vrchu mám urobený otvor. Nádrž vyhrieva približne 28-30 ° C. Na vyhrievanie (vytápanie) používam topné káble. Ako podklad používam kuchynské servítky. V nádrži mám na zvislý spôsob postavený plát od vajec. Tie nám zaisťujú zväčšenie obytného priestoru hmyzu. Všetky cvrčky sú totiž kanibalovia požierajúci sa medzi sebou. Ďalej sa v nádrži nachádzajú kladiská a miska s potravou.

foto foto
Chovná nádrž s cvrčkami Detailný pohľad na box.

Potrava:

Cvrčky majú najradšej jablká, hrušky, mandarinky, pomaranče, mrkvu . Ako hlavný zdroj potravy cvrčkom dávam zmes šrotov a šalát.

Určenie pohlavia:

Určenie pohlavia je veľmi jednoduché. Samice sú celkovo väčšie a majú zreteľne viditeľné kladielko, ktoré je umiestnené medzi tykadlami na zadočku. Samce sú menšie a kladielko nemajú. Iba samčekovia vydávajú klasický cvrkavý zvuk, ktorým lákajú okolité samičky k páreniu a odháňajú konkurujúce samce. Zvuk vzniká trením krídiel o seba.

foto foto
Samica Samec

Rozmnožovanie:

Dospelé samice po poslednom zvleku znáša denne 100-150 vajíčok do vlhkého substrátu v kladisku. Vajíčka sú dlhé okolo 2,5 mm. Z nich sa po približne 10-14 dňoch liahnu malé cvrčky. Je vhodnejšie je odchovávať v samostatnej nádobe. Inak by ich stav oveľa znížili dospelí jedinci, ktorý by ich požrali. Pohlavne dospievajú okolo jedného mesiaca. Pri vyšších teplotách sa nám budú vyvíjať rýchlejšie pri nízkych veľmi pomaly.

Kladisko:

Celé kladisko je jednoduchá vec. Budeme potrebovať tieto veci: sieťka, nádoba, lignocel. Sieťka nám slúži nato, aby vajíčka nepožrali dospelé cvrčky. Postup je jednoduchý, navlhčený lignocel dáme do nádoby ktorej vrch zakryjeme sieťkou.

foto foto
Kladisko bez substrátu. Kladisko so substrátom.
foto foto
Kladisko s ochrannou sieťkou. Kladúce samičky na kladisku

No Comments Yet

Napsat komentář

Návštevnosť

TOPlist
Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat